LOGIN or REGISTER for exclusive access to premium content

Good Morning friend!
Bearcats, Bulldogs pace their way to state meet
October 20, 2011   

Photo by Spectrum Photo Gering varsity cross country runners Darrin Gonzales, Michael Mapes, Ryan Bustinza, Sam Leach and Keenean Fogle jump out to a quick start at the season-opening Gering Invitational Meet on Sept. 1 at Mo

OGALLALA — The Scottsbluff boys and Gering senior Ryan Bustinza proved to be dominant forces Thursday in the District B-4 cross country meet at Ogallala. As a result, a host of Bearcats and Bulldogs will be making the trip to the Class B state meet Friday in Kearney.

The Gering girls and boys were both third-place team finishers to qualify their entire squads for the state meet.

Scottsbluff freshman Matthew Barraza set the pace for the district field and the Bearcat boys’ 17-point, runaway first-place team finish with his time of 16:05.2.

Bustinza was just short of finishing second, settling for third, and thus earned his third state meet berth with a run of 16:10.3.

Scottsbluff sophomore Anthony Parra was fourth in 16:14.1, Bearcat junior Justin Pritchard took fifth in 16:30.0, SHS sophomore Brendan Taedter finished seventh in 16:55.5 and sophomore Ben Wills-Teff took ninth in 17:09.3 in pacing the Bearcats’ dominant team performance. Junior Lucas Parsley (17:29.5) rounded out Scottsbluff’s tight pack with his 11th-place run.

Lexington was the team runner-up with 36 points, led by second-place senior Franklin Ibarra.

Gering had freshman Michael Mapes cross in 12th place as the Bulldogs earned a team berth to state with 54 points. Other state team members for Gering are freshman Jacob Leach (17:58.9), senior Kyle Gaudreault (18:05.7), sophomore Aaron Pierce (18:30.2) and senior Darrin Gonzales (18:51.4).

The Gering girls were third with 55 points, just one point behind runner-up McCook while Lexington took the team title with 46 points. Bulldog junior Damaris Martinez paced GHS with her seventh-place finish in 15:45.1. Freshman Kali Rimington also placed among the top 15 with her 11th-place finish in 16:22.4.

Other Bulldog team members making the trip to state include senior Chelsea Wickard (16:59.7), who twice has run at the state meet for Scottsbluff. Also qualifying for Gering are juniors Megan Upp (17:15.4), Dakota Gellner (17:28.7) and Jackie Hayden (17:39.5).

Scottsbluff had two state girls’ qualifiers in freshmen Taylor Muncie, who finished sixth in 15:35.9, and Atrayana Donohoe, who was 10th in 16:07.8. The Bearcats finished fourth in the team standings, just one point behind Gering.

District B-4 boys’ results
Team scores
1.Scottsbluff, 17
Coach: Jim Barker
Matthew Barraza (9), 16:05; 2 Anthony Parra (10), 16:141; Justin Pritchard (11), 16:30; Brendan Taedter (10), 16:55.5; Ben Willis-Teff (10), 17:09.3; Lucas Parsley (11), 17:29.5.
2. Lexington, 36
Coach: Sam Jilka
Franklin Ibarra (12), 16:08.5; Jalen Grant (11), 16:52.8
Mauricio Calmo-Calmo (12), 16:55.8; Bryan Zepeda-Larrave (11), 18:03.1; Daniel Nguyen (11), 18:29.4; Chandler Flynn (9), 18:33.3.
3. Gering, 54
Coach: Rick Marez
Ryan Bustinza (12), 16:10.3; Michael Mapes (9), 17:33.2; Jacob Leach (9), 17:58.9
Kyle Gaudreault (12), 18:05.7
Aaron Pierce (10), 18:30.2
Darrin Gonzales (12), 18:51.4.
4. Hastings, 62; 5. McCook, 79; 6. Holdrege, 126; 7.Grand Island Northwest, 130; 8.Alliance, 138.

Top 15 Individuals
1.Matthew Barraza (9), Scottsbluff, 16:05.2; 2. Franklin Ibarra (12), Lexington, 16:08.5; 3. Ryan Bustinza (12), Gering, 16:10.3; 4 Anthony Parra (10), Scottsbluff,16:14.1; 5. Justin Pritchard (11), Scottsbluff, 16:30; 6. Jalen Grant (11), Lexington, 16:52.8; 7. Brendan Taedter (10), Scottsbluff, 16:55.5; 8. Mauricio Calmo-Calmo (12), Lexington, 16:55.8; 9. Ben Willis-Teff (10), Scottsbluff, 17:09.3; 10. Trevor Pate (11), McCook, 17:14.5; 11. Lucas Parsley (11), Scottsbluff, 17:29.5; 12. Michael Mapes (9), Gering, 17:33.2; 13. Michel Sturm (12), Hastings, 17:33.9; 14. Ryan Grealish (12), Hastings, 17:38.5; 15. Joshua Raum (11), Alliance, 17:41.5.

District B-4 girls’ results
Team scores
1.Lexington, 46
Coach: Sam Jilka
Odaliz Santoyo-Garcia (10), 15:00.3; Vanessa Ambriz (11), 15:15; 4 Daisy Lopez (11), 16:24; 8. Ana Hernandez-Cruz (9),18:02; 5. Erika Cardoso-Perez (10), 18:23.5.
2.McCook, 54
Coach: Tom Sughroue
Molly Sughroue (10), 15:19.9.Emily Tolliver (12), 15:51.3; Abigail Mohr (10), 17:21;
Emilene Sides (10), 17:21.5;
Andrea Miller (11), 19:48.2;
Veronica Bair (11), 20:22.2;
3.Gering, 55
Coach: Caleigh Barker
Damaris Martinez (11), 15:45.1; Kali Rimington (9), 16:22.4; Chelsea Wickard (12), 16:59.7; Megan Upp (11), 17:15.4;
Dakota Gellner (11), 17:28.7;
Jackie Hayden (11), 17:39.5;
4.Scottsbluff, 56; 5. Holdrege, 56; 6. Hastings, 70; 7. Grand Island Northwest, 85; 8.Alliance, 155.

Top 15 individuals
1 Gabriella Gracia (10), Holdrege, 14:53.1; 2. Odaliz Santoyo-Garcia (10), Lexington, 15:00.3; 3. Vanessa Ambriz (11), Lexington, 15:15.4; 4. Marika Vanbrocklin (10), Hastings, 15:17.9; 5. Molly Sughroue (10), McCook,15:19.9; 6.; Taylor Muncie (9), Scottsbluff, 15:35.9;7.Damaris Martinez (11) Gering, 15:45.1; 8. Emily Tolliver (12), McCook, 15:51.3; 9. Megan Billington (9),Northwest,15:54.2; 10. Atrayana Donohoe (9),Scottsbluff, 16:07.8; 11. Kali Rimington (9), Gering, 16:22.4; 12. Daisy Lopez (11),Lexington, 16:24.8; 13. Maureen Boyd (11), Hastings, 16:26.2; 14. Faith Schleicher (9), Northwest, 16:27.9; 15. Miranda Karn (12), Holdrege, 16:44.9.
Login to leave a comment

Comments