Bearcats boys cross country state champions
     2011-10-27      By The Gering Citizen   
Courtesy photo: The Scottsbluff Boys Cross County team placed first at the state meet held Friday, Oct. 21 at Kearney. Front row from left, Assistant Coach John Seiler, Shane Burkey, Andrew Holsinger. Back row: Assistant  
KEARNEY — The valley was well-represented by the Bearcat and Bulldog runners last week with the Scottsbluff Bearcatscoming home in triumph as the Class B State Champions. The Bearcats had three runners in the top ten with Anthony Parra in third place with a time of 16:31.9, Matthew Barraza at fourth with 16:31.9 and Justin Pritchard in seventh with 16:40.0. Bulldog Ryan Bustinza came in 14th place with a time of 16:54.7. The state cross country meet was held in Kearney Friday, Oct. 21.

The girls cross country teams struggled against tough competitors but Gering placed eighth in overall team scores.

District B Boys 5000 meters results

1 1 48, Thomas Feichtinger, SR, Mount Michael Benedictine, 16:00.4; 2 1 35 Franklin Ibarra, SR, Lexington, 16:19.2; 3 1 66, Anthony Parra, SO, Scottsbluff, 16:31.9; 4 2 65 Matthew Barraza, FR, Scottsbluff, 16:31.9; 7 3 68, Justin Pritchard, JR, Scottsbluff, 16:40.0; 14 1 22, Ryan Bustinza, SR, Gering, 16:54.7; 42 6 67, Lucas Parsley, JR, Scottsbluff, 17:48.1; 46 2 23, Kyle Gaudreault, SR, Gering, 17:54.8; 56 3 25, Sam Leach, JR, Gering, 18:08.4; 67 4 26, Michael Mapes, FR, Gering, 18:30.0; 70 1 1, Joshua Raum, JR, Alliance, 18:31.2; 77 5 24, Darrin Gonzales, SR, Gering, 18:47.1; 83 6 27, Aaron Pierce, SO, Gering, 19:10.0;

Boys Class B team results

1. Scottsbluff, 3 4 6 14 (29) (35) = 27. Anthony Parra SO, Matthew Barraza FR, Justin Pritchard JR, Brendan Taedter SO, Ben Willis-Teff SO and Lucas Parsley JR; 2. Mount Michael Benedictine, 1 5 19 20 (37) (42) = 45. Thomas Feichtinger SR, John Cronin JR, Thomas Kalil SO, Lukas Buehler SR, Trey Wiemer JR and Marcus Cronin FR; 3. Elkhorn South, 8 21 24 25 (52) (53) = 78. Ashraf Gandul Gandul SO, Jonathan Foss SR, Brock Thompson SR, JacobSesker JR, Brandon Cernik SR and Joshua Lohr FR; 4.
Lexington, 2 13 17 48 (64) (70) = 80. Franklin Ibarra SR, Jalen Grant JR, Mauricio Calmo-Calmo SR, Bryan Zepeda-Larrave JR, Daniel Nguyen JR and Chandler Flynn FR; 5. Plattsmouth, 7 11 27 44 (46) (66) = 89. Justin Brueggemann SR, Michael Steube SR, Paxton Graham SR, Brandon Ketchum JR, Nolan Dvorak SO and Reid Wagner JR; 6. Seward, 16 23 26 33 (55) (68) = 98. John Rech SR, Jake Dexter JR, Justin Gross SO, Ethan Damman SR, Seth Lewis JR and Joseph Schulz SO; 7. Lincoln Pius X, 15 18 38 40 (56) (57) = 111. Jacob Holtmeier JR, Nathan Schlautman SR, Garrett Teel JR, Matthew Schilmoeller SO, Chad Berens SO and Michael Boes SR; 8. Omaha Skutt Catholic; 22 30 36 43 (50) (58) = 131. Todd Leutzinger JR, Chase Gorham SR, Henry Lanik SR, Elliott Amenta SO, Ryan Friend SR and Adam Judge SO; 9. York, 10 34 47 51 (60) (62) = 142. Alex Obermier SR, Christopher Mauer SR, Christian Wagner JR, Caleb Magner SO, Dalton Obermier SO and Blake Woodruff JR. 10; Gering, 12 39 45 54 (63) (69) = 150. Ryan Bustinza SR, Kyle Gaudreault SR, Sam Leach JR, Michael Mapes FR, Darrin Gonzales SR and Aaron Pierce SO.

District B Girls 5000 meters results

21-1 -23 Damaris Martinez, JR, Gering, 16:05.3; 27-1-79 Taylor Muncie, FR, Scottsbluff, 16:21.1; 37-2-78 Atrayana Donohoe, FR, Scottsbluff, 16:35.6; 39 2 21 Dakota Gellner, JR, Gering, 16:40.9; 56 3 25 Megan Upp, JR, Gering, 17:10.8; 57 4 26 Chelsea Wickard, SR, Gering, 17:11.8; 61 5 24 Kali Rimington, FR, Gering, 17:15.5; 78 6 22 Jackie Hayden,JR,Gering, 18:22.4;

District B Girls team results

1. Lincoln Pius X: 2 5 7 14 (16) (22) = 28. Megan Drozda JR, Sarah Nickman JR, Megan Asselin JR, Tarin Van Slyke SO, Paola Mwenentanda SR, Kendra Stewart JR; 2. Seward: 8 9 13 17 (24) (52) = 47. Shelbi Sloup SO, Taylor Seaman JR, Lauren Wilcox SO, McKenzie Christensen JR, Marti Vlasin JR, Faith Bohaty SO; 3. Lexington 1 3 26 59 (68) = 89. Odaliz Santoyo-Garcia SO, Vanessa Ambriz JR, Daisy Lopez JR, Ana Hernandez-Cruz FR, Erika Cardoso-Perez SO; 4. York: 12 20 23 44 (55) (65) = 99. Micah Lucas JR, Lauren Clark FR, Josie Lee FR, Rebekah Spader, SR, Rebekah Turnbull FR, Amanda McClure SR; 5. Elkhorn South: 19 21 30 36 (60) (66) = 106. Jordan Sieh SO, Elizabeth Vandergriend SO, Sarah Stirling SR, Mackenzie Moore FR, Hayley Miller JR, Kaleigh Heng SR; 6. Omaha Duchesne Academy : 10 27 31 41 (53) (54) = 109. Courtney Hottovy FR, Cayla Carson SO, Jamie Cimino FR, Madeline Meyer JR, Alexia Nolette SR, Callister Carson SO; 7. McCook: 4 15 47 48 (69) (71) = 114. Molly Sughroue SO, Emily Tolliver SR, Abigail Mohr SO, Emilene Sides SO, Andrea Miller JR, Kelsey Kilpatrick JR; 8. Gering: 18 29 37 38 (40) (56) = 122. Damaris Martinez JR, Dakota Gellner JR, Megan Upp JR, Chelsea Wickard SR, Kali Rimington FR, Jackie Hayden JR.

Share this story on Facebook
LOGIN or REGISTER for exclusive access to premium content

Good Evening friend!
Recently Read Sports
91Bearcats boys cross country state champions
46Scottsbluff boys earn second at state track meet: Bayard’s Jessi Smith wins big with two golds and a silver
11Holscher finished fourth at state tournament
56Young Indians hold on for wild 70-69 victory
52Bearcats hang on to turn back Vikings
60Panhandle Football Camp great success
63Schwartzkopf continues to break records at Mitchell: Cardona leads Mitchell girls in domination, Gering girls a distant second
41Zephyrs thwart Gering's early rally, win 12-2
45Gering, Scottsbluff players make All-Conference softball team
56Benson sees great potential in Bearcats
49Bearcats pick off Bulldogs to claim district title: Scottsbluff earns No. 4 playoff seed, first-round home game Friday vs. Aurora
50Scottsbluff boys win at North Platte
152Kizzire and Kautz take first place
84Gering’s Mount shoots way to scholarship at Midland
38Midwest Theater to show Husker documentary
73Scottsbluff girls win district title, No. 4 seed at state
46Hwy 92 Raceway hits mid-season
16Zephyrs win pair of games in rain-shortened NTC Tournament Express earn first victory after three losses; weather washes out pair of weekend contests
48Scottsbluff wins first playoff round
45Minatare boys seeded one in MAC tourney
Most Read Sports 2012
313Mendoza spirit lives on in softball tournament
302Athletes put best effort into Western Conference Track Meet: Mitchell’s Aspen Reifschneider, Jori Peters, Celeste Cardona; Bearcat Shayleigh James place first
231Mitchell ties for first with Sidney at Bayard BCD Meet
191Scottsbluff girls’ tennis brings mix of players
163Gering setter signs to play volleyball
161Gering Cheerleaders help keep Bulldog spirit alive
155Bulldogs will be a ‘young, dangerous’ team
152Kizzire and Kautz take first place
148 Gering fields young tennis team
147Bicyclists tear it up at the summit
147Catdog bowlers strike for districts, state
146Gering turns back Scottsbluff in Twin City battle
133 Minatare picks up first win of season
128North Platte Valley track teams head to Omaha
127Zephyrs sweep 3 games Sunday after storm postponement
127Scottsbluff, Sidney girls tie for first in team scoring at B6 District
124Gering Senior Legion opens with win
123Domingo Torres wins Summit to Summit race
120WNCC men's basketball team inks all-staters from Utah
119Seacats' Weatherfield, Wiebe, Miller capture GNAC championships
Most Read Sports 2011
313Mendoza spirit lives on in softball tournament
302Athletes put best effort into Western Conference Track Meet: Mitchell’s Aspen Reifschneider, Jori Peters, Celeste Cardona; Bearcat Shayleigh James place first
231Mitchell ties for first with Sidney at Bayard BCD Meet
191Scottsbluff girls’ tennis brings mix of players
165Benson among all-star football coaching staff
163Gering setter signs to play volleyball
161Gering Cheerleaders help keep Bulldog spirit alive
155Bulldogs will be a ‘young, dangerous’ team
152Kizzire and Kautz take first place
148 Gering fields young tennis team
147Bicyclists tear it up at the summit
147Catdog bowlers strike for districts, state
146Gering turns back Scottsbluff in Twin City battle
144Bearcat boys find their groove in winning district title
133 Minatare picks up first win of season
128North Platte Valley track teams head to Omaha
127Zephyrs sweep 3 games Sunday after storm postponement
127Scottsbluff, Sidney girls tie for first in team scoring at B6 District
124Gering Senior Legion opens with win
123Domingo Torres wins Summit to Summit race
Platte Valley Companies
Valley Insurance
Hale Multimedia LLC
Spectrum Photo
Kendell Henderson
= = = Platte Valley Companies' = = =
Sports Page

Check out the
Gering Bulldogs on